Tarihçemiz

Biz Kimiz

    1998 yılında,200m² kapalı alanı,8 personeli ve 2.000 litrelik günlük süt işleme kapasitesi ile üretime başlayan Meriç İşletmeleri, kısa sürede tesislerini genişleterek kapalı alanını 3500 m² ye, personel sayısını 60’a ve günlük süt işleme kapasitesini de 100.000 litreye çıkarmıştır.
Her gün gelişmeye devam eden Meriç İşletmeleri yoğun olarak Hellim, Taze Kaşar Peyniri ve pizzanın vazgeçilmezi olan Mozerella’yı MERİÇ kalitesi ve tadını başta çocuklarımız olmak üzere tüm MERİÇ severlere sunmaya başlamıştır.
Toplam üretiminin % 70’ini ihracata yönelten Meriç Süt Ürünleri 1998’den berli 10 dan fazla ülkede ve 100den fazla şehirde ürünlerini severleriyle buluşturuyor.
Metro Gross Market gibi uluslararası ünlü zincir marketlerin Türkiye’deki uzantılarına kendi markası ‘Meriç’’i başarıyla pazarlayan ve bunun yanında uluslararası bir çok markayada fason ürün tedarik etmektedir. Türkiye dışındaki diğer körfez ülkelerinde konusunda uzman olan müşterilerinin kendi markalarını MERİÇ'in kalite ve tadıyla buluşturmuştur. Orta Doğu ve Türkiyeden sora Kuzey Amerika ve Japonya pazarına Kuzey Kıbrıs’dan ilk hellim ihracatı yapan firma olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.
2018 yılından berli üretim kalitesini ve hijyenini BRC belgesiyle yüksek not ile (GRADE A) taçlandıran Meriç Süt Ürünleri, üretim tesisinin %75 enerji gereksinimide yenilenebilir güneş enerjisi santralinden almaya başlayıp çevreye ve geleceğe duyarlı firma politikasıyla yoluna devam etmektedir.

1998

200 m2 kapalı alan, 8 personel ve günlük 2000 litre süt işleme kapasiteli tesisimiz Kıbrıs/Meriç Köyünde üretime başladık.

1999

İlk ihracatımızı Türkiye’ye gerçekleştirdik.

2005

3500m2 kapalı alana sahip, günlük 100,000 lt süt işleme kapasiteli yeni tesisimiz üretime başladı.

2006

Kendi markalarımız olan Meriç Hellim, Meriç Kaşar ve Meriç Mozerellayı uluslararası market zincirlerinin (Metro Gross, Real ve Carrefour vb.) Türkiye şubelerinin raflarında yerlerini almaya başladı.

2008

Körfez ülkelerinde kendi dalında uzman olan müşterilerimizin var olan markalarını kalite ve lezzetimizle buluşturmaya başladık.

2015

Kuzey Kıbrıs tarihinde bir ilk olarak Japonya’ya düzenli hellim ihracatı yapmaya başladık.

2017

Kuzey Kıbrıs’ın en çok süt ürünleri ihracatı yapan firma ödülünü almaya hak kazandık.

2018

Tesisimiz, üretim standardımız, hijyen standardımız ve kalitemiz BRC standardına gelerek yüksek dereceyle (Grade A) BRC denetimini geçip BRC sertifikamızı almayı başardık.

2019

10’dan fazla ülkede ve 100’den fazla şehirde başta çocuklarımız olmak üzere, Kıbrıs adasında üretilen hellim, kaşar ve mozerellayı Meriç kalitesiyle tüm Meriç severlerle buluşturmaya devam ediyoruz...